Nowy Jork: Sprawdź, czy mieszkasz w huraganowej strefie ewakuacyjnej

Pierwszy w tym sezonie huragan Irene przybiera na sile i zbliża się do wschodniego wybrzeża USA. Jest wysoce prawdopodobne, że w najbliższy weekend dotrze także do Nowego Jorku. We wtorek huragan - obecnie klasyfikowany jak druga kategoria w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona - osiągnął prędkość do 100 mil na godzinę i znalazł się nad północno-zachodnią Dominikaną. W środę huragan przeszedł nad archipelagiem Bahamów.

Zdaniem meteorologów w czwartek huragan będzie przesuwał się na północny wschód wzdłuż wschodniego wybrzeża Florydy, a w sobotę może dotrzeć do Karoliny Północnej lub Południowej.

Jeśli mieszkasz w Nowym Jorku i chcesz sprawdzić, czy twój adres znajduje się w strefie ewakuacyjnej, możesz posłużyć się wyszukiwarką huraganowych stref ewakuacyjnych Huragan Evacuation Zone Finder na stronie internetowej NYC, zadzwonić pod nr 311 (nr dla osób z upośledzeniem słuchu: 212-504-4115). Możesz także skorzystać z mapy, która pozwoli ci ustalić, czy mieszkasz w strefie ewakuacyjnej (mapa stref ewakuacji).

Tereny Nowego Jorku, które mogą ulec zalaniu z powodu fali sztormowej, zostały podzielone na trzy strefy ewakuacyjne, w zależności od potencjalnych skutków huraganów o różnej sile.

Strefa A - najwyższe ryzyko

Mieszkańcy strefy A zagrożeni są najwyższym ryzykiem powodzi z powodu fali sztormowej. Strefa A obejmuje nisko położone tereny przybrzeżne i inne obszary, które mogą ucierpieć z powodu huraganu o jakiejkolwiek sile przechodzącego nad lądem w mieście Nowy Jork. W strefie najwyższego ryzyka leżą m.in. nadbrzeżne tereny na Manhattanie, Staten Island i Brooklynie, w tym linia brzegowa Greenpointu.

Strefa B - średnie ryzyko

Mieszkańcy strefy B mogą być dotknięci powodzią z powodu fali sztormowej wywołanej huraganem o umiarkowanej sile (kategorii 2 lub wyższej). W Nowym Jorku w strefie B leży m.in. duża część Greenpointu i Williamsburga.

Strefa C - niskie ryzyko

Mieszkańcy strefy C mogą być dotknięci powodzią z powodu huraganu o wysokiej sile (kategorii 3 i 4) przechodzącego nad lądem bezpośrednio na południe od miasta Nowy Jork. Prawdopodobieństwo huraganu o wysokiej sile w Nowym Jorku jest stosunkowo niewielkie.

Poza strefą ewakuacyjną

Nowojorczycy, którzy nie mieszkają w huraganowej strefie ewakuacyjnej, nie są zagrożeni powodzią z powodu fali sztormowej wywołanej huraganem.

Jak mierzona jest siła huraganu

Huragany są klasyfikowane w kategorie według siły wiatru na podstawie skali huraganowej Saffira-Simpsona. Huragan kategorii 1 ma najniższą prędkość wiatru, a huragan kategorii 5 - najwyższą.

Kategoria Potencjalne zniszczenia Prędkość wiatru (w milach na godzinę)
1 minimalne 74-95
2 umiarkowane 96-110
3 znaczne 111-130
4 ekstremalne 131-155
5 katastrofalne 156+

Ogólne porady na temat środków bezpieczeństwa podczas huraganu znajdziesz w tej broszurce: http://www.nyc.gov/html/oem/downloads/pdf/hurricane_brochure_polish_06.pdf

Źródło: NYC.gov. Fot. NASA/NOAA GOES Project

Komentarze

Dodaj nowy komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img> <hr> <br>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Wpisz litery i cyfry z obrazka powyżej.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.