ZUS do emigrantów: albo praca za granicą, albo emerytura w Polsce

Polski ZUS przypomina, że Polacy pracujący za granicą muszą się najpierw zwolnić z pracy, jeśli chcą pobierać polską emeryturę. W liście wysłanym do Polaków pracujących za granicą ZUS przypomina o konieczności rozwiązania umowy o pracę zawartej przed przyznaniem emerytury w celu kontynuowania pobierania tego świadczenia ( art. 103a Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).

"Proszę, nagłośnijcie tę sprawę! Polacy w USA zaczynają tracić zaufanie do państwa polskiego" - napisał w liście do "Gazety Wyborczej" biznesmen i społecznik Stefan Tomczyński prowadzący w Chicago audycję radiową dla Polonii. Jak informuje, w ostatnich miesiącach zasypywany jest przez rodaków z Teksasu, Utah, Alaski i Florydy skargami na ZUS. Tygodniowo odzywa się kilkadziesiąt osób. ZUS wysłał do Polaków pracujących za granicą 25 tys. specjalnych listów, w tym 3,5 tys. do USA.

- To pogróżki, że jak się Polacy nie zwolnią z legalnej pracy u amerykańskiego pracodawcy, to ZUS wstrzyma im emerytury, które wypracowali sobie w Polsce. Przecież to paranoja. Polski rząd chce wpływać i regulować amerykański rynek pracy. To już własny im nie wystarczy!? - mówi cytowany przez "GW" biznesman.

Fakty są takie, że szefowa Ministerstwa Pracy Jolanta Fedak w styczniu 2009 r. pozwoliła pobierać emeryturę, a jednocześnie zarabiać w dotychczasowym miejscu pracy. Był to element programu 50+, którego celem było zwiększenie aktywności zawodowej osób po pięćdziesiątce. Jednakże w ubiegłym roku Ministerstwo Pracy zmieniło zdanie i postanowiło, że emeryci, którzy nie zwolnili się ze swojego zakładu, muszą do końca września odejść z pracy. Jeżeli nie odejdą, to od 1 października ZUS zawiesi im emeryturę.

Nowe prawo objęło też Polaków, którzy po przepracowaniu często kilkudziesięciu lat w kraju wyjechali za granicę, żeby sobie dorobić, po czym po osiągnięciu wieku emerytalnego wystąpili do ZUS o emeryturę. Teraz, podobnie jak rodacy w kraju, muszą wybrać albo pracę za granicą, albo polską emeryturę. Co więcej, polscy urzędnicy żądają przedstawienia świadectwa pracy od pracodawcy, których w USA nikt nie wystawia.

Natomiast ZUS twierdzi, że z informacji przekazanych stronie polskiej przez amerykańską Social Security Administration wynika, że mimo iż pracodawcy w USA nie mają obowiązku wydawania zaświadczeń o rozwiązaniu stosunku pracy, to mogą to uczynić na indywidualną prośbę pracownika. Gdyby jednak doszło do sytuacji, w której pracodawca nie wystawi niezbędnego zaświadczenia, emeryt, który rozwiązał umowę o pracę w USA może przedłożyć w ZUS ostatni "pay stub" czyli pasek z wyszczególnieniem zarobków, z którego wynika fakt zakończenia zatrudnienia.

GW: ZUS: Polonusie, zwolnij się!

Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, ZUS. Fot. Polonia.net

Komentarze

pracowalam w polsce 16 lat wyiechalam do wloch wyszlam zamaz i mieszkam tutaj co mam zrobic aby otrzymac emeryture z polski i ile musze doplacic zusu czy jest to mozliwe .

Mieszkam w Kanadzie na stale. W przyszlym roku odchodze na emeryture. Czy musze przyjechac do Polski aby starac sie o polska emeryture. Jezeli nie, to gdzie rozpoczac starania?

Prowadzilam w Polsce przez 11 lat ogrodnictwo ( mam tylko ksiazczke
ogrodnicza) i bylam 1 rok na stazu. W kanadzie pracowalam 7 lat.
Mam 60 lat i miezkam w Kanadzie.
Prosze o odpowiedz czy moge sie starac o emeryture.

Z powazaniem
Maria N.

Dodaj nowy komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img> <hr> <br>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Wpisz litery i cyfry z obrazka powyżej.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.