Rocznica zamachów terrorystycznych z 11 września


11 września Ameryka czci pamięć ofiar zamachów terrorystycznych na nowojorskie World Trade Center i Pentagon w Waszyngtonie sprzed dwunastu lat. W rezultacie tego największego aktu terroru na ziemi amerykańskiej zginęło w sumie 2977 osób.

11 września 2001 roku dziewiętnastu związanych z Al-Kaidą terrorystów uprowadziło cztery samoloty pasażerskie, z których dwa, należące do American Airlines i United Airlines, uderzyły w wieżowce World Trade Center na dolnym Manhattanie. W gruzach WTC życie straciło 2753 osób. Kolejny z porwanych samolotów uderzył w gmach Pentagonu. Czwarty samolot rozbił się w okolicach Shanksville w Pensylwanii, kiedy to pasażerowie i załoga uniemożliwili zamachowcom użycie samolotu do kolejnego ataku.

W nowojorskim World Trade Center straciło życie ośmioro Polaków. Wszyscy oni przebywali w wieży North Tower w momencie, kiedy uderzył w nią samolot American Airlines. Żadna z osób, które znajdowały się w North Tower powyżej poziomu 93 piętra, w które uderzył samolot, nie ocalała.

Z kolei osiemnaście osób spośród wszystkich, które 11 września przebywały w South Tower na poziomie uderzenia samolotu lub powyżej, zdołało się ewakuować opuszczając budynek przez jedyną ocalałą klatkę schodową. Czternaście z nich znajdowało się na piętrach, w które wbił się samolot United Airlines, a cztery – powyżej.

Fot. New York Times