76. Parada Pułaskiego przeszła Piątą Aleją

W niedzielę 6 października tysiące Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia wzięło udział w 76. Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku. Polska Parada, której trasa tradycyjnie prowadziła reprezentacyjną 5 Aleją na Manhattanie od 36 do 53 Ulicy, przyciągnęła tłumy nowojorczyków i turystów. Przez 5 Aleję przemaszerowały reprezentacje polonijnych szkół, parafii i firm, a także harcerze, studenci, weterani, orkiestry szkolne i zespoły muzyczne ze stanów Nowy Jork, New Jersey i Connecticut.

Nie zabrakło reprezentacji Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej, która od wielu lat jest głównym sponsorem nowojorskiej Parady Pułaskiego, a także Centrum Polsko-Słowiańskiego, Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej oraz Fundacji Kościuszkowskiej. Byli przedstawiciele mediów polonijnych - gazet codziennych "Nowy Dziennik" i "Super Express", a także stacji radiowej Radio Rampa. Polskie władze reprezentowała konsul generalna RP w Nowym Jorku Ewa Junczyk-Ziomecka.

Na tegorocznej paradzie nie pojawili się nowojorscy politycy, w tym burmistrz Michael Bloomberg, który w tym roku zakończy swoją trzecią kadencję na tym stanowisku. Była obecna przedstawicielka Izby Reprezentantów USA Carolyn B. Maloney.

Wielkim Marszałkiem tegorocznej Parady Pułaskiego został urodzony w Polsce biznesmen z Queensu Michał Kulawik. W rozmowie z polskimi mediami marszałek Parady podkreślił, że liczny udział Polaków w tym wydarzeniu jest ważny, bo dowodzi, że Polacy są silną grupą etniczną w Stanach Zjednoczonych.

Marszałkami honorowymi byli poseł na Sejm VII kadencji Adam Kwiatkowski (PiS), członek zarządu National Credit Union Administration (NCUA) Michael E. Fryzel oraz senator RP i przewodniczący Światowej Konferencji Rady Unii Kredytowych (WOCCU) Grzegorz Bierecki.

Tegoroczna Parada Pułaskiego odbyła się pod hasłem "Marsz, marsz Polonia, marsz dzielny narodzie" w nawiązaniu do 150. rocznicy Powstania Styczniowego.

Zdjęcia i wideo z tegorocznej Parady Pułaskiego można oglądać na stronie www.pulaskiparade.com

Fot./Wideo Polonia.net