Transport

Komunikacja miejska

Jeśli nie odpowiada Ci wyprawa taksówką (lub na piechotę) do miejsca docelowego, skorzystaj z nowojorskiego systemu komunikacji miejskiej MTA New York City Transit. Jest to niedrogi i przyjazny dla środowiska sposób poruszania się po Nowym Jorku, który działa przez całą dobę.

Jeśli chcesz skorzystać z metra lub autobusu, potrzebna Ci będzie karta magnetyczna MetroCard, którą kupisz na stacjach metra w okienku lub automacie. Przejazd metrem lub autobusem kosztuje obecnie (grudzień 2010) 2,25 dol. Masz do wyboru karty pay-per-ride, gdzie płacisz 2,25 dol. za każdy przejazd (plus jedna przesiadka w ciągu 2 godzin) oraz karty unlimited nieograniczonego użytku, które pozwalają na nieograniczoną liczbę przejazdów w określonym czasie i są dostępne w następujących nominałach:

  • karta 7-dniowa za 29 dol.
  • karta 30-dniowa za 104 dol.

Pamiętaj, że z karty pay-per-ride może korzystać kilka osób czyli kupując taką kartę możesz ją wprowadzić do kołowrotka na staji metra kilka razy pod rząd, natomiast karta unlimited nie daje takiej możliwości - po wprowadzeniu jej do kołowrotka musisz odczekać 15 minut, aby móc użyć jej ponownie. Nie opłaca się także kupować kart na jeden przejazd, bo te są o 25 centów droższe od ceny podstawowej i kosztują obecnie 2,50 dol.

Metro czyli subway

Nowojorski subway to najłatwiejszy i najszybszy sposób podróżowania po czterech z pięciu nowojorskich dzielnic (z wyjątkiem Staten Island):

  • Pociągi metra jeżdzą 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, także w święta. Pamiętać jednak należy, że w weekendy dość często wprowadzane są zmiany w trasach kursowaniu pociągów w związku z dość częstymi remontami torów.
  • Za 2,25 dol. (koszt jednego przejazdu) możesz w metrze przesiadać się bez ograniczeń aż do momentu wyjścia ze stacji docelowej
  • Możesz przesiąść się z metra na autobus lub odwrotnie w ciągu dwóch godzin w ramach opłaconego przejazdu
  • Stacje metra są oddalone od siebie średnio o 8-10 przecznic
  • Mapa metra: http://www.mta.info/nyct/maps/submap.htm

Jak dojechać metrem w wybrane miejsce

Skorzystaj z widgetu MTA poniżej - wpisując adres miejsca, z którego wyruszasz i adres docelowy otrzymasz sugestie, jakimi środkami komunikacji miejskiej najłatwiej będzie dojechać.

Autobusy

Za przejazd autobusem w Nowym Jorku również płaci się kartą MetroCard, cennik i zasady są takie same jak w przypadku przejazdów metrem. Jednakże odróżnieniu od metra, w autobusach jest także akceptowana opłata za przejazd gotówką (wyłącznie monety!)

Taksówki

Flota żółtych nowojorskich taksówek podlega Taxi & Limousine Comission (TLC). Taksówki są idealnym rozwiązaniem, gdy chcesz wydostać się z któregoś z nowojorskich lotnisk albo spieszysz się na samolot. Minimalna stawka to 3 dol. za rozpoczętą jazdę + 0,40 dol. za każde 1/5 mili (ok. 4 przecznic) lub minutę stania w korku. Dodatkowe dopłaty obowiązują w nocy po godz. 8 wieczorem - 0,50 dol. oraz w godzinach szczytu (w dni robocze od godz. 4 do 8 wieczorem) - 1 dol. Jeśli wyjeżdżamy z Manhattanu płatnym mostem lub tunelem, cena za przejazd zostanie doliczona do rachunku.

Napiwek za przejazd taksówką wynosi 15-20% rachunku i powinien być zapłacony. W nowojorskich taksówkach można płacić zarówno gotówką, jak i kartą kredytową, ale w najlepiej upewnić się wsiadając do taksówki, czy karty kredytowe są akceptowane.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img> <hr> <br>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Wpisz litery i cyfry z obrazka powyżej.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.