Warto wiedzieć

Informacje ogólne

Ludność: 8,3 mln (miasto), 21 mln (aglomeracja miejska) - dane z 2008 r.
Powierzchnia: 1214 km kw.
Gęstość zaludnienia: ok. 10 tys. osób na km kwadratowy
Burmistrz: Michael Bloomberg
Dzielnice: Manhattan, Bronx, Brooklyn, Queens oraz Staten Island

Nowy Jork (New York, New York City lub City of New York, oficjalnie The City of New York) – miasto w stanie Nowy Jork, największe pod względem liczby ludności miasto w Stanach Zjednoczonych. "Miasto, które nigdy nie śpi", zwane także "Wielkim Jabłkiem" (Big Apple). Leży na wschodnim wybrzeżu USA nad Atlantykiem, przy ujściu rzek Hudson i East River do Zatoki Nowojorskiej. Uważany za światowe centrum reklamowe, medialne i finansowe.

Wiele osób nie pamięta, że miasto Nowy Jork nie jest stolicą stanu Nowy Jork, bo jest nią miasteczko Albany na północy stanu.

Strefa czasowa

Nowy Jork leży w strefie czasowej Eastern Time. Oznacza to, że przez większość roku w Nowym Jorku jest o 6 godzin wcześniej niż w Polsce (godzina 21 wieczorem w Polsce to 3 po południu w Nowym Jorku). Czas letni obowiązuje od marca do listopada, natomiast data przejścia na czas letni lub zimowy nie zawsze jest taka sama jak w Polsce.

Skrót a.m. (AM) prz podawaniu godziny oznacza godziny przed południem (9am = godz. 9 rano), a p.m. (PM) - godziny popołudniowe (5pm = godz. 17, 5 po południu)

Klimat i pogoda w Nowym Jorku

Bliskość Atlantyku oraz wpływ olbrzymich mas powietrza powodują, że pogoda w Nowym Jorku bywa dość ekstremalna mimo że miasto leży na szerokości geograficznej strefy umiarkowanej. Latem zdarzają się tutaj fale upałów połączonych z wysoką wilgotnością powietrza oraz gwałtowne burze, a zimą do rzadkości nie należą burze śnieżne z dużymi opadami śniegu. W czerwcu i lipcu temperatury mogą dochodzić do 40 stopni C.

Wiosna jest tutaj bardzo krótka, bo często już w kwietniu zaczynają się wysokie temperatury. Biorąc pod uwagę warunki pogodowe, najlepsze miesiące do zwiedzania miasta to kwiecień-czerwiec oraz wrzesień-październik.

Numery kierunkowe

 • Manhattan - 212 oraz 646
 • Brooklyn, Queens, Staten Island, Bronx - 718
 • Komórki - 917

Dzwoniąc na numery telefonów w USA zawsze najpierw wybieramy 1, np. jeśli podany numer to 718-000-0000, musimy wykręcić 1-718-000-0000. Dzwoniąc na numery międzynarodowe najpierw wybieramy 011, a potem kod wybranego kraju i miasta, np. wykręcając 011-48-22-xxx połączymy się z numerem w Warszawie.

Alkohol i papierosy

Zarówno spożywanie alkoholu jak i palenie papierosów są dozwolone od 21 lat. Jeśli chcemy kupić alkohol w sklepie, barze czy klubie nocnym możemy zostać poproszeni o okazanie dokumentu tożsamości potwierdzającego datę urodzenia. Spożywanie alkoholu na ulicy jest nielegalne i może w najlepszym wypadku zakończyć się mandatem.

Kilka lat temu w Nowym Jorku wprowadzono zakaz palenia we wszystkich zamkniętych miejscach publicznych, w tym na stacjach metra, w taksówkach, restauracjach i barach (z wyjątkiem specjalnych klubów dla palaczy cygar).

Ważne telefony

 • Telefon alarmowy (policja, straż pożarna, pogotowie - inaczej niż w Polsce, jest to tylko jeden numer): 911
 • Infolinia miasta Nowy Jork: 311, na internecie pod www.nyc.gov
 • Infolinia zarządu komunikacji miejskiej MTA: (718)330-1234 po angielsku oraz (718)330-4847 w innych językach, czynna codziennie od 6 am do 10 pm, na internecie pod www.mta.info
 • Konsulat RP w Nowym Jorku: (646)237-2100, (646)237-2108, www.polishconsulateny.org
 • Ambasada RP w Waszyngtonie: (202)234-3800, www.washington.polemb.net
 • Biuro Polskich Linii Lotniczych LOT w Nowym Jorku: (212)789-0970
 • Stanowy Urząd ds. Imigrantów, tel. (212)961-8263 (informacje po polsku - Krystyna Myssura)
 • Centrum Polsko-Słowiańskie, tel. (718)383-5290, www.pscenter.org

Komentarze

Dodaj nowy komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img> <hr> <br>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Wpisz litery i cyfry z obrazka powyżej.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.